Chelsea Club Bucuresti a organizat in data de 12 mai 2006 Cupa Primaverii editia 2006 care promoveaza miscarea sportiva si spiritul de fair play. Totodata cei mai talentati elevi si cu aptitudini sportive au fost selectionati si pot participa optional la antrenamentele sectiei de karate traditional a clubului nostru.

Sistem de intrecere:

 

 • Intre elevi din clasele a III-a, a IV-a, a V-a, a VI-a si a VII-a.
 • Grupe de varsta:
  • grupa A(elevi din clasele a III-a si a IV-a)
  • grupa B (elevi din clasele a V-a si a VI-a)
  • grupa C (elevi din clasele a VII-a)
 • Categorii: masculin si feminin.

S-au acordat puncte la fiecare atelier, intocmindu-se clasamente pentru primii 10 clasati in functie de punctele acumulate.

Ateliere:

 

 1. Viteza 30 m
 2. Sarituri cu genunchii la piept peste bancute( 5 bancute pentru grupa A, 7 pentru grupa B si 12 pentru grupa C).
 3. Catarare si coborare pe franghie in doi timpi.
 4. Parcurs aplicativ pe distanta de 30 m, astfel:
  • Start, alergare printre jaloane 7 m
  • tararea joasa pe sub 2 bancute,
  • sarituri peste 5 bancute,
  • alergare in echilibru pe bancuta,
  • alergare si saritura peste capra (numai pentru grupa B si C)
  • alergare pe ultima distanta pana la finish.
 5. Atelier de aptitudini(la alegere : un exercitiu de gimnastica, etc.)..

Clubul nostru a pus la dispozitie personal in vederea bunei desfasurari si a acordat premii constand in trofee, diplome si echipament sportiv, dulciuri si sucuri.

Multumim pe aceasta cale tuturor elevilor care au participat la Cupa Primaverii editia 2006, eveniment care speram sa devina o traditie in anii urmatori.

Ne-am bucurat sa vedem la proba de maiestrie copii extraordinari, cu o foarte buna coordonare motrica, interesati de muzica si literatura, cu aptitudini extraordinare si capacitatea de a lucra in echipa si nu in ultimul rand de a se exprima chiar foarte artistic uneori. In acelasi rand, ei, toti cei care au participat, trebuie felicitati pentru faptul ca au avut curaj si pentru efortul depus.

Promovarea educatiei prin sport si a sportului de agrement este una din preocuparile noastre primordiale. Totodata selectia si promovarea tinerilor talente in disciplinile sportive pe care clubul nostru le promoveaza in domeniul performantei sportive este una dintre prioritati.

In acest sens va informam ca elevii clasati pe primele 10 locuri la categoriile concursului organizat , pot beneficia de gratuitate la sectia de karate traditional pentru lunile mai si iunie precum si de scutirea de taxa pe lunile septembrie, octombrie, noiembrie si decembrie.

Promovand tinerii talentati, si cu aptitudini, consideram ca facem un prim pas pentru atingerea scopului clubului : formarea de modele comportamentale care sa reprezinte in viitor societatea romaneasca in lume atat pe plan sportiv (pentru cei care vor imbratisa acest drum) cat si in celelalte domenii recunoscut fiind caracterul educational al karate-ului traditional.

Pe aceasta cale multumim conducerii Scolii Generale nr 79, Consiliului Profesoral si Catedrei de Educatie Fizica si Sport asteptand ca acestia sa indrume acesti elevi si nu numai, catre sectiile clubului nostru.

KPICASA_ALBUM(chelsea.bucuresti,20060512Cupaprimaverii)