Comunicat

Chelsea Club Bucuresti este un club care promoveaza educatia prin sport. In acest sens promovam proiecte de atragere a copiilor (si nu numai) catre fotbal, catre miscare in aer liber. Valoarea si performantele sportive vin ca o rezultanta in timp a eforturilor comune -copii, parinti, club, antrenori, sponsori, finantatori.

Chelsea Club Bucuresti NU ESTE DE ACORD cu Regulamentul FRF in ceea ce priveste Statutul jucatorului si transferul la alte grupari sportive – pentru copii si jucatori. Aceste stipulari actuale ale regulamentului incurajeaza evaziunea fiscala si descurajeaza orice investitie in centrele de copiii si juniori. In acest sens facem demersuri pentru modificarea regulamentului dar si pentru impunerea unor criterii de licentiere a centrelor de copii si juniori si a cluburilor sportive care activeaza la acest nivel, in sensul unei infrastructuri minime in ceea ce priveste baza/infrastructura sportiva si antrenori licentiati.

Romania este pe locul 53 in clasamnetul FIFA.

In Romania sunt aproximativ 150.000 de sportivi

legitimati in disciplina fotbal. Aici intra copiii, juniorii si seniorii – inclusiv strainii legitimati in liga 1 si 2.

In Spania sunt aproximativ 5 milioane de jucatori legitimati. In Italia, Germania, Franta aproximativ 6 milioane. Aceste tari sunt in primele 10 in clasamentul FIFA.

In Romania finantarea pentru sport in 2011 a fost de 11.4 milioane euro (pentru toate cele 67 de federatii sportive). Tot in 2011, in Anglia, finantarea pentru sport a fost de aprox 800 milioane lire sterline echivalentul a aprox 1,2 miliarde euro.

Chelsea Club Bucuresti a primit in 2011 – 0 (zero) lei finantare de la statul roman. Cam tot atat au primit si cele aproximativ 80 de cluburi din Bucuresti care activeaza la nivel de copiii si juniori in cadrul AMFB.

Investitiile clubului nostru sunt fonduri proprii si credite bancare.

– 25.000 ron au fost cheltuielile noastre privind chiria pentru terenul nostru de fotbal in 2011;

– 4.700 ron a fost impozitul pentru acest teren;

– 78.000 ron au fost in 2011 cheltuielile cu utilitatile si vestiarele aferente terenului nostru de fotbal:

– 214.000 ron au fost contributiile clubului nostru la bugetul de stat numai prin achizitiile efectuate in 2011 prin cota de TVA;

– 24.175 ron au fost incasarile clubului din taxe fotbal de la copiii grupelor noastre;

In acest sens va informam:

1. Cluburile sportive interesate de modificarea RTSFJ privind statutul jucatorului si transferul acestuia pot suna la tel 0747016106 pentru a stabili detaliile unei intalniri in luna aprilie pentru a redacta un memoriu catre Comitetul Executiv al FRF cu o propunere concreta. In acest sens, a avut loc o prima intalnire cu conducerea FRF in data de 14 martie 2012 si s-a stabilit ca pana la sfarsitul lunii aprilie sa intocmim memoriu si propunerea de modificare;

2. Chelsea Club Bucuresti nu acorda transferul jucatorilor decat unei alte grupari sportive (sau accepta imprumutul pentru o perioada determinata). In acest sens trasferul sau imprumutul trebuie cerut de catre o grupare sportiva si nu de catre parinti. Intelegem preocuparea parintilor pentru viitorul copiilor lor. Interesele noastre sunt comune. Maniera de a ne atinge scopul difera din pacate pentru unii dintre noi. Ne preocupa educatia prin sport dar in acelasi timp si performanta sportiva, inscrierea in divizia D si intarirea centrului de copii si juniori. Sportivii care doresc sa ajunga la cluburile mari au doua variante: sa respecte conditiile noastre de pregatire, sa respecte investitiile clubului Chelsea Bucuresti de care beneficiaza toate grupele sau sa se legitimeze direct la cluburile din liga 1 pentru a nu mai exista probleme privind transferul sau imprumutul.

3. Avem marea rugaminte ca, parintii copiilor legitimati la clubul nostru dar si a celor care doresc pe viitor cooptarea in grupele noastre, sa inteleaga aceste eforturi comune, sa manifeste rabdare si intelegere atat fata de copii cat si de echipa noastra tehnica si conducerea clubului, telul nostru fiind unul nobil – imbunatatirea starii generale de sanatate, educatia in timp si obtinerea de performante sportive.

prof. Constantin Caliman – presedinte executiv